Fully Sealed Waterproof Electro Optical Infrared Tracking Camera System JH602-1100
Wuhan JOHO Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : JOHO
Model Number : JH602-1100
Certification : ISO9001:2000
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Price : negotiation
Payment Terms : T/T , D/A
Supply Ability : 100Sets/Year
Delivery Time : 2-3months after received payment
Packaging Details : Customized Aluminum Alloy Case with wheels
Technology : Infrared
Style : Pan / Tilt
Type : PTZ Camera
Sensor : MWIR Cooled HgCdTe FPA
HDMI Format : PAL/NTSC
Horizontal Resolution : 640X512
Kind : Auto Focus Lens
Effective Distance : 40km
Sensor Size : 640X512
Focus Length : 110~1100 Continuous Zoom
Configuration : Thermal Camera
Stabilization : Gyro
Standard : GJB
Feature : Waterproof/Weatherproof
Contact Now
Fully Sealed Waterproof Electro Optical Infrared Tracking Camera System JH602
Description:
640x512 HgCdTe MWIR cooled thermal camera with 1100~110mm continuous zoom lens which offers super
integrated into a larger surveillance system, capable of receiving slaving instruction from radar.
Applications:
collimation control, navigation and early warning functions.
Features:
1. High accuracy continuous zoom lens matches complex variable control system, provides crisp
image and stabilized optic-axis in 110mm~1100mm focus length.
2. 640×512 HgCdTe cooled FPA detector provide high quality image.
Multi-axis stabilization platform, combined with high accuracy gyro and servo control system,
ensures system have high accuracy stabilized tracking ability.
3. Portable CDU, easy operation.
4. Military standard components, high reliability, long lifetime enables working under severe
environment for a long time.
Specifications:
THERMAL CAMERA
Detector
Cooled HgCdTe FPA
Pixel
640×512
Spectral band
3.7~4.8um
FOV
0.5°×0.4°~5°×4°
with 1100~1100mm continuous zoom lens
Optical-axis parallelism
≤1 pixel
SERVO
Electronic zoom
2× (optional: 4×)
Stabilization accuracy
≤0.15mrad(1σ)
TURRET DIRECTION RANGE
Azimuth
0~330° (optional n×360°);
Elevation
Turret maximum angle speed
Azimuth: >50°/s; Elevation: >50°/s
Tracking mode
CTW, CTB, COT
Video signal format
standard CCIR
Data rate
50Hz,100Hz
Communication
RS422
POWER
Input voltage
DC 24V /15A, 220VAC
Consumption
96W (average), 240W (maximum)
ENVIRONMENTAL
Operating temperature range
-40ºC~+60ºC
Storage temperature range
-50ºC~+70ºC
PHYSICAL
Dimension
700mm × 700mm × 1050mm (system)
400mm × 300mm × 190mm (CDU)